Czytanie z dziećmi od wczesnych lat ma ogromny wpływ na ich rozwój. To nie tylko sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, ale także na wzbogacenie jego zasobu słownictwa, rozwijanie wyobraźni i zdolności poznawczych. Maluchy, które od najmłodszych lat mają styczność z książkami, lepiej się komunikują, są bardziej kreatywne i potrafią lepiej radzić sobie ze stresem.
Książki dla dzieci to znaczący rozdział w historii literatury, który mocno ewoluował w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Dawniej, choć dzieci miały dostęp do książek, to wybór literatury skierowanej specjalnie do nich był ograniczony. W ostatnich latach zauważamy ogromne poszerzenie oferty, w której każde dziecko bez problemu znajduje coś odpowiedniego dla siebie.
Podejście do dzieci w literaturze również diametralnie się zmieniło. Powiedzenie „dzieci i ryby głosu nie mają” na dobre odeszło do lamusa, młodych od dłuższego czasu traktuje się jako odrębne jednostki, mające swoje zdanie, swoje preferencje, i jest to powszechnie akceptowane, a wręcz podkreślane. Skupiamy się na emocjach, sposobach radzenia sobie z trudnościami, rozwijaniu empatii – to obecnie priorytety w dziecięcej literaturze.
Wydawnictwa dla dzieci doskonale rozumieją tę rolę, wydając książki, które nie tylko bawią, ale także uczą, angażują emocjonalnie i otwierają na świat. Dzięki temu czytanie staje się nie tylko aktem indywidualnym, ale również wspólnotowym, budując mosty między pokoleniami i wpływając pozytywnie na rozwój zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Na te priorytety dużą uwagę zwraca również istniejące na polskim rynku od niemal dwóch lat Wydawnictwo Świetlik. Zdaniem wydawczyni Natalii Galuchowskiej literatura dla dzieci to o wiele więcej niż tylko rozrywka – to kluczowy element rozwoju emocjonalnego, intelektualnego i społecznego najmłodszych.
„Obecnie w literaturze dziecięcej znajdujemy bohaterów nieidealnych, ale autentycznych, co sprzyja odnalezieniu samego siebie na stronach książek. To sprawia, że książki stają się nie tylko narzędziem edukacyjnym, ale także przewodnikiem dzieci w otaczającym je świecie. Głównym celem Świetlika jest wyposażenie dzieci w narzędzia i umiejętności niezbędne do życia w rodzinie, nawiązywania zdrowych relacji z rówieśnikami oraz radzenia sobie z emocjami – nie tylko swoimi, ale także innych osób. Niektóre książki skupiają się na tematach związanych z samorealizacją, akceptacją siebie i radzeniem sobie z trudnościami, pomagając dzieciom w budowaniu pewności siebie. Ważne jest dla nas, aby dzieci mogły utożsamiać się z bohaterami i zdobywać zrozumienie dla własnych emocji i wyborów” – podkreśla wydawczyni.
Jednak oprócz waloru edukacyjnego książki niosą ze sobą także rozrywkę. To ważne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, którzy czytają im książki.
„Staramy się, aby edukacja szła w parze z rozrywką, bo przez zabawę dzieci najszybciej się uczą. Dlatego nawet w bardziej wymagających publikacjach dbamy o to, by było w nich także miejsce na humor i przyjemność czytania. W naszej ofercie znajduje się wiele książek, które mają za zadanie dostarczyć radość zarówno najmłodszym czytelnikom, jak i ich opiekunom – rodzicom, dziadkom, rodzeństwu. W końcu czytanie to nie tylko sposób na poszerzanie wiedzy, ale również niezwykły moment, który buduje więzi rodzinne i wspólne wspomnienia” – zauważa Natalia Galuchowska.
Jednym z celów Wydawnictwa Świetlik jest wspieranie polskiej literatury dla dzieci. Choć publikuje książki zagranicznych autorów na licencji, to stara się coraz więcej inwestować w książki polskich autorek i autorów, a także wspierać polską ilustrację.
Dzień Książki dla Dzieci to okazja dla dorosłych do przemyślanego wyboru tytułów na półkę czytelniczą najmłodszych.
Wybór książek z półki Świetlika:
książki dla dzieci w wieku 3-5 lat
Seria „Co zrobi Frania?” Barbary Supeł z ilustracjami Agaty Dobkowskiej to opowieść o dziewczynce, która jest dzieckiem bardzo autentycznym. Frania, zmagając się z emocjami, może popełniać błędy i mieć przy tym trudności, jak każde inne dziecko. Seria to skarbnica wiedzy i cennych wskazówek dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym, które kształtują w sobie umiejętności społeczne przydatne na każdym etapie życia.
„Ryś żartowniś” Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej porusza temat granicy żartu w relacjach z przyjaciółmi. Ryś nieustannie płata figle, nie zauważając, że jego żarty nie wszystkich bawią. Gdy sam wpada w tarapaty, musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich działań – przyjaciele myślą, że to tylko jego kolejny dowcip. Dzięki tej historii dzieci dowiadują się, że humor jest wspaniałym narzędziem, ale musi być stosowany z rozwagą i szacunkiem wobec innych i że niektóre sprawy należy traktować poważnie.
książki dla dzieci w wieku 6-8 lat
Seria o kurach Justyny Bednarek z ilustracjami Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej to opowieści o relacjach, które pokazują, że rodzina nie zawsze jest idealna, ale najważniejsze, by była pełna miłości i zrozumienia. Bohaterowie reprezentują różnorodność zachowań i osobowości, co sprawia, że każde dziecko może odnaleźć się w którymś z nich. Przygody ludzi obserwowane są i komentowane przez arcyzabawną ekipę kur, uwielbianych przez duże i małe dzieci. W serii ukazały się już trzy tomy: „Kury z grubej rury”, „O kurza twarz!” oraz „Hip, hip, KURA!”.
Seria „Dziwnobór” Nadii Shireen to seria książek, które w naturalny sposób wprowadzają dzieci w świat czytania, zachęcając je do pierwszych samodzielnych kroków w literaturze. Zarówno ilustracje, jak i tekst, są pełne absurdalnego humoru i sprawiają, że czytelnik ma zagwarantowaną dobrą zabawę. Relacje między bohaterami, zwłaszcza w rodzeństwie, będą pretekstem do rozmów i refleksji nad życiowymi wartościami.
„Lśnij. Przewodnik po nocnym niebie” Noelii González z ilustracjami Sarah Boccaccini Meadows to gratka dla wszystkich fanów kosmosu, napisana w inspirujący sposób przez pisarkę naukową NASA. Pięknie zilustrowany tytuł z mnóstwem ciekawostek na temat gwiazd, planet, komet i konstelacji to pozycja obowiązkowa dla dzieci, które uwielbiają książki o kosmosie.
Seria „Gaja z Gajówki” Anny Włodarkiewicz z ilustracjami Kasi Piątek to doskonałe odzwierciedlenie szerokiej gamy potrzeb czytelników. Współczesne rodziny coraz częściej decydują się na edukację domową swoich dzieci. Istotne jest więc, aby również w książkach znajdowały się postaci uczące się w taki sposób. Gaja jest właśnie taką bohaterką – pełną ciekawości, odkrywczych zainteresowań i niezależnego ducha. Jej przygody zachęcają dzieci do eksploracji świata i rozwijania pasji.
„Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba” Justyny Bednarek z niezwykłymi dzierganymi ilustracjami Anny Salamon to zbiór opowiadań, które przybliżają dzieciom różnorodność ludzkiego życia i przekonują, że świętość to nie znaczy bycie doskonałym, ale przede wszystkim gotowość do czynienia dobra i miłości bliźniego. Bohaterowie tych opowieści to zwykli ludzie, często z błędami i wadami, jednak ich postawy, wybory i działania doprowadziły ich na drogę świętości. To ważne przesłanie, które uczy akceptacji, empatii oraz otwartości na różnorodność ludzkich losów i historii.
książki dla dzieci w wieku 9-12 lat
„Wszystko chce nas zabić i inne sekrety biologii” Krzysztofa Huberta Olszyńskiego z ilustracjami Adeliny Sandeckiej to wyczekiwana premiera maja w Świetliku. Jest to pierwszy tom serii „Po co mi ta nauka”, która dostarcza czytelnikom ciekawych faktów i ciekawostek, a przede wszystkim praktycznej wiedzy z dziedziny biologii. Seria stanowi także inspirację do odkrywania świata przyrody i rozwijania zainteresowań naukowych.
„Opowieść z Zielonej Rzeki” Holly Webb to jedna z najpiękniejszych historii opisujących świat przyrody i wzbudzających szacunek do niego. To książka o odwadze, lojalności oraz pokonywaniu lęków i uprzedzeń. To także piękna opowieść o rodzinie, zarówno tej związanej więzami krwi, jak i tej, którą wybieramy i tworzymy sami.
Książki Wydawnictwa Świetlik można znaleźć tutaj